בעקבות הקריאה למועצת הפיס לבטל את הפרס שהעניקה לסרט "לאה צמל, עורכת דין" (בימוי: רחל לאה ג'ונס, פיליפ בלאיש) על זכייתו בפסטיבל דוקאביב האחרון, הפורום הדוקומנטרי, ארגוני היוצרים/ות ומוסדות תרבות בישראל, מתייצבים לצד מפעל הפיס ומביעים תמיכה ביצירה חופשית וביקורתית.

להלן נייר העמדה המלא (להורדה לחצו כאן):

לכבוד
אביגדור יצחקי, יו"ר מפעל הפיס
עמרי לוטן, מנכ"ל מפעל הפיס
דולין מלניק, מנהלת אגף תרבות במפעל הפיס

שלום רב,

איגודי היוצרים והעובדים בקולנוע ובטלוויזיה ופורום מוסדות תרבות מבקשים להביע את תמיכתם במועצת הפיס לאמנות ותרבות, מתוך הוקרה למחויבותה ליצירה חופשית, פלורליסטית ונטולת אג׳נדה פוליטית אחידה.

הן מועצת הפיס והן פסטיבל דוקאביב שמים את כוח השיפוט בידי לקטורים ולקטוריות, ועדות אמנותיות וחבר שופטים בלתי תלוי, כפי שנכון לעשות.

חברה בריאה ודמוקרטית היא כזו שיש בה מתן ביטוי לקולות מגוונים, לעתים סותרים; חברה שבה צדק חלוקתי וחופש ביטוי הם שני צדדים של אותו מטבע ולא, חלילה, אינטרסים מתחרים.

יתרה מזאת, הבאה לקדמת הבמה של המורכבות העומדת בבסיס הישראליות הוא שהביא את היצירה הישראלית לזכות בכבוד ויוקרה עצומים בארץ ובעולם.

יש לציין שהפרס של מפעל הפיס מוענק ליצירה תיעודית מצטיינת ולא לעבודה משפטית או פוליטית המתועדת בה. סרטים תיעודיים אינם האנשים המתועדים בהם, וסרטים טובים אף מייצרים מרחב בינם לבין המתועדים, מרחב המאפשר ביקורת ודיון.

זו הסיבה שעמדנו על זכותו של פסטיבל ירושלים להקרין סרט על יגאל עמיר ונעמוד גם על זכותם של פסטיבל דוקאביב ומפעל הפיס להעניק פרס לסרט על לאה צמל.

לפיכך, אנו מבקשים להביע תמיכה בעמידתכם האיתנה מאחורי הענקת הפרס, לצד שאר העשייה הענפה והרחבה עבור התרבות הישראלית וקידומה.

בכבוד רב,

הפורום הדוקומנטרי בישראל (ע"ר)
איגוד תסריטאי הקולנוע והטלוויזיה בישראל  (ע"ר)
איגוד הבמאיות והבמאים  (ע"ר)
שח"ם – ארגון השחקנים בישראל (ע"ר)
איגוד יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בירושלים (ע"ר)
איגוד המפיקים לקולנוע ולטלוויזיה (ע"ר)
האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה (ע"ר)
סינמטק ירושלים – ארכיון ישראלי לסרטים (ע"ר)
פורום מוסדות תרבות בישראל (ע"ר)
פורום עמותות תרבות ערביות (ע"ר)
בת"י – איגוד הבמאים בתיאטרון בישראל (ע"ר)
איגוד האמנים הפלסטיים (ע"ר)
איגוד מעצבי הבמה  (ע"ר)
איגוד מחזאי ישראל (ע"ר)
עמותת הכוריאוגרפים (ע"ר)