בטקס שהתקיים אמש (19.11.2019) בתל אביב הוענקו לזוכים פרסים בסך 400 אלף ₪. פרס מפעל חיים הוענק ליוצרת עדה אושפיז.

מתוך מעל 100 סרטים שהוגשו לתחרות השנה, הוכרזו אתמול הזוכים הגדולים בפרסי הקולנוע הדוקומנטרי הישראלי, שנבחרו על-ידי חברי הפורום. הטקס נערך מדי שנה על-ידי הפורום הדוקומנטרי בישראל כדי לחגוג את היצירה התיעודית של השנה החולפת ולציין לשבח את העושים והעושות במלאכה.

השנה עמד הטקס בצל איומים על היצירה החופשית והתרבות בישראל. יו"ר הפורום הדוקומנטרי – חגית בן יעקב, התייחסה בדבריה לשנה החולפת ביצירה התיעודית הישראלית: "זאת לא הייתה שנה קלה, לא עבורנו היוצרים ולא עבור חופש היצירה וחופש הביטוי. אנחנו חיים בתקופה שבה נדמה שלא כל סיפור מותר לספר, יש רבים המאמינים שיש להם מונופול על הכסף הציבורי ועל הבמה הציבורית, שמתקשים להבדיל בין יצירה לבין תעמולה, שחושבים שיש לשים גבולות לאמנות. אלו זמנים מסוכנים. זמנים בהם אנו חייבים לחשוב על התפקיד והמחויבות שלנו ליצירה ולעצמנו. במיוחד לנו, יוצרים דוקומנטריים המתעדים פיסות מציאות, מאירים פינות חשוכות, חושפים עוולות חברתיות, מגדריות ופוליטיות, יש חובה להיות נאמנים לעצמנו וליצירות אותן אנו מביאים לקהל. גם אם הן ביקורתית ולא נעימות, זוהי חובתנו להביא אותן ללא צנזורה ובלי פחד".

הזוכים והזוכות

"לאה צמל, עורכת דין", סרטם של הבמאים פיליפ בלאיש ורחל לאה ג׳ונס, זכה בפרס הגדול לסרט תיעודי באורך מלא ובפרסים בשווי 90 אלף ש"ח.

הסרט שעלה לכותרות לא מעט השנה מספר את סיפורה של עורכת הדין לאה צמל שמייצגת אסירים פוליטיים זה חמישה עשורים, ממפגינים בלתי אלימים ללוחמים חמושים. כעורכת דין ישראלית, במאבקה הבלתי נלאה למען צדק, צמל לעולם לא עומדת מנגד ותמיד עומדת על שלה.

במאית הסרט רחל לאה ג׳ונס אמרה בדבריה שמעולם לא תיארה שהסרט יעביר אותה מסע כזה מורכב אבל שבעיקר בשנה האחרונה מעבר לכל ניסיונות ההשתקה, הפחד והשנאה היא תישאר בעיקר עם כל התמיכה הענקית שהיא חוותה מיוצרים ויוצרות כמוה וממשפחה הדוקומנטרית שמסביבה, ועל כל זה היא מתרגשת ומודה. לטריילר >>

לזוכים הוענקו:
מענק פיתוח בסך 40,000 ש"ח מערוץ 8 של HOT
מענק פיתוח בסך 15,000 ש"ח מקרן מקור לסרטי קולנוע וטלוויזיה
משמרות עריכה בשווי 9,200 ש"ח מאולפני אדיט
פרמיירה בסינמטק תל אביב לסרטו הבא של הזוכה
פרס כספי בסך 15,000 ש"ח בחסות מועצת הקולנוע


בפרס לסרט התיעודי הטוב ביותר (באורך עד שעה) זכה הסרט "זונה כמוני" של הבמאיות יעל שחר ושרון יעיש המספר על בחורה בשם צ׳ילה שלפני עשרים שנה נחטפה בהונגריה על ידי ארגון סוחרי נשים ישראלי והוכרחה לעבוד בזנות, ועל חיפושה אחר החוטפים שלה. לטריילר >>

לזוכה הוענקו:
מענק פיתוח בסך 40,000 ש"ח מ-"YES דוקו"
השכרת ציוד צילום בשווי 10,000 ש"ח מ- MOVIE MOBILE
משמרות עריכה בסך 3,600 ש"ח מאולפני OPUS
תרגום לאנגלית לסרט בסך 2,000 ש"ח מ- CAPNSUB
פרס כספי של 15,000 ש"ח בחסות מועצת הקולנוע


בפרס לסרט הביכורים הטוב ביותר זכה הסרט "אליפלט, דוד שלי גיבור" של הבמאי שקד גורן. שקד יצא לגלות את האמת על המיתוס, השקרים והסודות משפחתיים בנוגע לדודו שנפל במלחמת ששת הימים. לטריילר >>

לזוכה הוענקו:
מענק פיתוח בסך 30,000 ש"ח מ-"YES דוקו"
מענק פיתוח בסך 10,000 ש"ח מקרן גשר לקולנוע רב תרבותי
משמרות סאונד בשווי 12,500 שקלים מ-JUNGLE SOUND
פרס כספי בסך 15,000 ש"ח בחסות מועצת הקולנוע


בפרס לסדרה התיעודית הטובה ביותר זכתה הסדרה "העברים" בבימויים של: אורי ברבש, עמיחי חסון, איילת עופרים, ישראלה שעאר מעודד, ראובן ברודסקי ורפאל בלולו. יוצר ומפיק הסדרה: יאיר קדר. סיפורם של מרים ילן שטקליס, דוד פוגל, אבות ישורון ואברהם סוצקבר, שלום שבזי וז'קלין כהנוב בשישה דיוקנאות, שישה סרטים, שש יצירות תיעודית על כותבים מופלאים, שנוצרו במעבדת הקולנוע התיעודי-תרבותי של "העברים". מפגשים בין ספרות לקולנוע, בין שימור תרבות לבין החייאתה, בין מורשת לבין זהות. לאתר "העברים" >>

לזוכה הוענקו:
מענק פיתוח בסך 20,000 ש"ח מכאן – תאגיד השידור הישראלי
מענק כספי בסך 15,000 שקלים בחסות מועצת הקולנוע
משמרות אונליין בשווי 10,000 ש"ח מאולפני קולרון שלוש משמרות סאונד באולפני DB
השכרת ציוד צילום בסך 4,000 ש"ח מ-AG productions solutions


את הפרס לפרויקט תיעודי קצר קטפה סדרת הרשת "UPLOAD" של היוצר ברק הימן. הסדרה, שכל פרקיה זמינים ביוטיוב, מתעדת את הצדדים הפחות מוכרים של ארבעה כוכבי רשת, "יוטיוברים", ישראלים. לפרק הראשון >>

לזוכה הוענקו:
מענק פיתוח בסך 10,000 ש"ח מהקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה
השכרת ציוד צילום בשווי 2,000 ש"ח מחברת גליקסון השכרת ציוד צילום
פרס כספי בסך 10,000 שקלים בחסות מועצת הקולנוע


פרס הכתבה התיעודית הוענק לבן שני ותמי ארד ממערכת "עובדה" על הכתבה "מרסל ואני" המספרת את סיפורה של מרסל ניניו שגויסה לרשת ריגול שהפעיל המודיעין הישראלי במצרים. למעלה מ-14 שנים היא ישבה שם בכלא, גיבורה נשכחת של מבצע מיותר. וכעת היא מספרת את סיפורה.

לזוכים הוענק פרס כספי בסך 7,000 ש"ח בחסות מועצת הקולנוע


בפרס לסרט סטודנטים זכתה עדי משניות מאונברסיטת תל אביב על סרטה "תמונת ניצחון". הסרט מספר את סיפורו של אורי שלאחר שנפצע במבצע צוק איתן מנסה לעמוד בתפקידו החדש כגיבור.

לזוכה הוענקו:
10,000 ש"ח בחסות מועצת הקולנוע
10,000 ש"ח מקופרו, קרן לשיווק תוכן ישראלי
ייעוץ להפצה בשווי 6,000 ש"ח מחברת go2films
קורס עריכה בשווי 3,000 ש"ח מ-"Jump cut"
עמדת עבודה מטעם ״בלוק כתיבה״


פרס הצילום הוענק לרוני כצנלסון על הסרט "אין אריות בתל אביב".

פרס העריכה הוענק ליעל ביטון על הסרט "לאה צמל, עורכת דין".

פרס התחקיר הוענק לחגית בן יעקב, לילי יודינסקי, רחל נחושתאי, אלונה עבאדי ותמי ריקליס על הסדרה "מעברות".

פרס עיצוב פסקול הוענק לאביב אלדמע, גיל תורן ועמי ערד על הסדרה "העברים".

פרס המוזיקה המקורית הוענק לאסף אמדורסקי, אבי בללי, אלון לוטרינגר, עדי רנרט, עמית חי כהן, תום דרום ואסא רביב על הסדרה "העברים".

פרס העיצוב האמנותי הוענק לדותן גולדווסר ודריה אלכסנדר על הסרט "אין אריות בתל אביב".

לזוכים בקטגוריות המקצועיות הוענק פרס בסך 8,000 ש"ח בחסות מועצת הקולנוע
לזוכים בקטגורית עיצוב אמנותי הוענק פרס בסך 8,000 ש"ח בחסות מועצת הקולנוע ופרס בסך 1,500 ש"ח מאיגוד העורכים ומקצועות הפוסט בישראל.


פרס מפעל חיים הוענק ליוצרת ולעיתונאית עדה אושפיז

עדה, מבכירי הבמאיות בישראל, מתמידה לפעול, לכתוב ולתעד מנקודת מבט ביקורתית, נוקבת ובלתי מתפשרת מעל ל-30 שנה. ביצירותיה היא איננה נמנעת מעיסוק בנושאים מעוררי מחלוקת, וסרטיה המורכבים הנם תוצר של עבודת תחקיר יסודית וארוכת שנים.

בלב מציאות מסוכסכת ואלימה, עדה אושפיז מתמידה לפעול, לכתוב ולתעד מנקודת מבט ביקורתית, נוקבת ובלתי מתפשרת מעל ל-30 שנה. ביצירותיה היא איננה נמנעת מעיסוק בנושאים מעוררי מחלוקת, וסרטיה המורכבים הנם תוצר של עבודת תחקיר יסודית וארוכת שנים.

הפורום הדוקומנטרי בישראל מוצא לנכון להוקיר ולהבליט את פועלה של אישה, במאית ועיתונאית שחרטה על דגלה לפעול על פי צו מצפונה ולמען תיקון חברתי מבלי להשטיח ולפשט מציאות מפולגת. בעוד שיצירה ביקורתית נתקלת פעמים רבות במחסומים כלכליים ופוליטיים, הפורום בוחר לשבח ולעודד יוצרת חד פעמית ועיקשת הבוחרת להפנות את העדשה אל הסיפורים שנדחקים לשוליים.

לזוכה הוענקו פרס בסך 10,000 ש"ח בחסות מועצת הקולנוע.


פרס הוקרה הוענק בטקס ליענקל׳ה שם טוב, בעלי אולפני הסאונד זינקו שסגר את שעריו לאחר 40 שנה של פעילות ענפה. הפרס הוענק ליענקל'ה על שלאורך עשורים ליווה מאות הפקות תיעודיות במקצועיות ובמסירות אין קץ. יכולתו המקצועית, אותה שקד לטפח ולפתח באופן מתמיד, הקנתה לו מוניטין של מקצוען והפכה אותו לשותף חשוב בכל הפקה.