TAKRIVbiglogo  

 FB 

 

 

 שאלות נפוצות
שאלות נפוצות
 

האם הפורום הוא איגוד מקצועי?

פורום היוצרים הדוקומנטריים אינו איגוד מקצועי. הוא עמותה ששמה לה למטרה לקדם את נושא הקולנוע הדוקומנטרי הישראלי ואת המודעות אליו. בפורום חברים אנשים בעלי אינטרסים שונים ולעתים מנוגדים, בכל הנוגע לצורת עבודתם. העיסוק והאהבה לתחום הדוקומנטרי הוא המכנה המשותף לכולם. שמירת המכנה המשותף הזה היא מטרתו הראשונה של הפורום ולכן הוא נמנע מנקיטת עמדה בנושאים סקטוריאליים כזכויות במאים, מפיקים וכד´.

 

אני במאי ומרגיש שנוצלתי על ידי מפיק. איך אני יכול להיעזר בכם במאבקי מולו?
בפורום חברים זה לצד זה במאים ומפיקים, יחד עם שאר בעלי מקצוע בתחום הקולנוע, העתונות והאקדמיה. לפיכך ומשום שהפורום אינו איגוד מקצועי, הוא יימנע מהתערבות במאבקים הנושאים אופי של עימות בין חבריו הפוטנציאליים.

 

איך בכל זאת אוכל להיעזר בפורום מבחינה מקצועית?
עצם ההתאגדות של אנשים העוסקים בנושא משותף מקנה כוח מסויים, שניתן לתרגמו לפסים מעשיים. הפורום לוקח חלק אקטיבי ביחסים שבין היוצרים לבין תחנות טלווזיה, קרנות קולנוע ומוסדותיה הרשמיים של המדינה כמשטרה, לשכת העתונות הממשלתית ועוד. בקשר עם המוסדות האלה, היוצר העצמאי עשוי ללכת לאיבוד. כאן מתגייס הפורום להגנה ולקידום חופש היצירה והפעולה.

 

איך מתבטאת פעולת הפורום באופן שוטף? מה אתם עושים ביום-יום?
פעולת פורום היוצרים מתחלקת לשני חלקים עיקריים:
1) מעקב שוטף אחרי פעולות תחנות ותאגידי טלוויזיה וכן גופים רגולטוריים וניהוליים כמועצת הכבלים והלווין, מועצת הרשות השנייה ומליאת רשות השידור. עיקר הפעולה הוא כ"כלב שמירה" להגנה על זכויות היוצרים אל מול הקונפליקט הטבוע בתחום התקשורת בין הון (מקסימיזציה של רווחים) לבין יצירה חופשית ברמה אמנותית גבוהה. בנוסף, פועל הפורום במישור זה לקידום חקיקה ותקינה (כמו למשל נושא פרמטר "נאותות הפקה" והגדרת "סוגה עלית"), שיעגנו באופן קבוע את מעמדו של הקולנוע הדוקומנטרי.
2) פרוייקטים קבועים ופרוייקטים חד-פעמיים: סמינר הקולנוע הדוקומנטרי השנתי, פרוייקטים של יצירה בפריפריה, תחרות פרס הדוקומנטרי, קטלוג שנתי, מועדון תרבות, הארכיון הדוקומנטרי הישראלי ועוד הם דוגמאות לפרוייקטים קבועים וחד פעמיים, שהפורום מארגן, נותן חסות או לוקח בהם חלק. בנוסף, הפורום שותף מעת לעת בכנסים מקצועיים, שמטרתם לקדם את המידע של החברים בו ולאפשר דיון ומפגש חופשיים ומפרים.

 

מה זאת תחרות פרס הדוקומנטרי?
זוהי תחרות שנתית, שכל עיסוקה הוא בסרטים דוקומנטריים לסוגיהם השונים. בחגיגה הזאת, הדוקומנטרי הוא המלך ולא משתתף נוסף. בתחרות ישנם פרסים שונים (משתנים בהתאם לנותני החסות) והיא מעניקה חשיפה גבוהה למשתתפים ולזוכים בה. מעל לכל, היא מעניקה בולטות, חשיפה ויוקרה לתחום הדוקומנטרי כולו ומסייעת להעלאת קרנו בישראל. לכן, עצם השתתפות חשובה אף יותר מזכייה, על שום התרומה לתחום כולו.

 

למי פתוחה ההרשמה לתחרות פרס הדוקומנטרי?
לכל יוצרת או יוצר שרוצים בכך. ישנם דמי השתתפות שונים, בהתאם למספר הסרטים והשאלה אם אתם חברים בפורום או לא. תקנון מפורט נמצא כאן באתר.

 

שוכנעתי. איך אני מצטרף/ת?
באמצעות האתר הזה. דמי החבר הם 550 ש"ח לשנה ומקנים לכם את האפשרות לרכוש כרטיסים לפסטיבלים ולהשתתף בכנסים בהנחה, לקבל דמי רישום מוזלים ברישום לתחרות פרס הדוקומנטרי, להשתתף ככותבים בפורומים באתר האינטרנט ועוד ועוד. החשוב ביותר הוא שאתם הופכים שותפים לעמותה שמקדמת את העיסוק והצפייה בתחום הקולנוע הדוקומנטרי. כן, יש הנחות לסטודנטים וגמלאים - המחיר הוא 180 ש"ח לשנה.

להצטרפות לפורום כתבו לנו במייל

 דף הבית | אודות | קישורים יצירת קשר | חדשות | מפת האתר © כל הזכויות שמורות Design by Maria Etinger בניית אתר  אינטרנט
. סינמטק תל אביב רח' שפרינצק 2, תל אביב בניית אתרים